Uudised

Cybernetica ja Tartu ülikool arendavad andmekaitse tehnoloogiaid

Cybernetica AS sõlmis lepingu Ameerika Ühendriikide õhujõudude teaduslaboriga ning osaleb privaatsustehnoloogiate arendusprogrammis Brandeis. Projektis NAPLES (Novel Tools for Analyzing Privacy Leakages) osaleb alltöövõtjana ka Tartu ülikooli arvutiteaduse instituut.

Cybernetica AS juhitava projekti eesmärk on luua vahendid, mille abil saab infosüsteemidest ja äriprotsessidest leida võimalikke privaatsete andmete lekkeid.

Programmi koordineerib Ameerika Ühendriikide kaitseministeerium teadusuuringute agentuuriga DARPA ning see on nimetatud 20. sajandil privaatsuse eest võidelnud ülemkohtu kohtuniku Louis Dembitz Brandeisi järgi.

„DARPA eesmärk on tõsta kodanike ja ettevõtete usaldust IT süsteemide vastu, andes andmete omanikule parema kontrolli oma andmete üle,” selgitas Cybernetica teadusdirektor ning NAPLES projekti juht Peeter Laud. „DARPA koostöö annab meile võimaluse teha teadus-arendustööd koos maailma tippudega.”

„Kui Cybernetica keskendub programmide analüüsile, siis Tartu ülikooli arvutiteaduse instituudi meeskonna eesmärk on leida äriprotsessidest selliseid samme, mis võivad lekitada tundlikku informatsiooni. Lisaks üritame leida võimalusi mõõtmaks delikaatse informatsiooni süsteemist lekkimise mõju,” selgitas Tartu ülikooli professor Marlon Dumas.

„Me soovime luua tasuta töövahendeid, mille abil tarkvarafirmad saaksid arendada turvalisemat tarkvara, kus lekete oht oleks vähendatud nii palju, kui võimalik”, lisas Dan Bogdanov, kes juhib Cyberneticas privaatsust tõstvate tööriistade arendust.

Cybernetica jaoks on see teine kord DARPA programmis osalemiseks. DARPA rahastusel on sündinud mitmed maailma läbimurded nagu näiteks ülemaailmne arvutivõrk Internet.

Lisainfo: Marlon Dumas, TÜ tarkvaratehnika professor, tel: 5637 7557, e-post: marlon.dumas@ut.ee;
Peeter Laud, Cybernetica teadusdirektor, tel: 5661 2941, e-post: peeter@cyber.ee.